Düşme emniyeti açısından çok önemli bir yere sahip korkuluk uygulamalarında taşıyıcı sistem, ankraj, cam kalınlık, temper&yarı temper seçimlerinin çok iyi yapılması gerekmekte ve statik anlamda bir zafiyet olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Alüminyum korkuluk: Çeşitli kesitlerde ve renklerde alüminyum dikme profilleri ve bu profillere sabitlenen küpeşte ve emniyet barlarından oluşur. Alüminyum yapısı itibariyle esnek bir malzemedir ve kesit itibariyle yetersiz kalınlıklarda malzeme seçimi korkuluğun fonksiyonunu yerine getirememesine sebep olacaktır.

Cam korkuluk: Taşıyıcısına bağlı olarak değişkenlik gösteren cam korkuluklar, profil & lama dikmeli, yerden çıkma veya bazalı olarak uygulanabilmektedir. Özellikle cam taşıyıcılı sistemlerde cam kalınlığının çok iyi seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca lamine camlı olarak uygulanan bu sistemlerde camların en az birinin yarı temperli seçilmesi veya PVB yerine Sentryglass vb. bir malzeme tercihinin yapılması gereklidir.

Paslanmaz korkuluk: Çeşitli kesitlerde ve renklerde 316 kalite paslanmaz çelik dikme profilleri ve bu profillere sabitlenen küpeşte ve emniyet barlarından oluşur.

korkuluk_uygulamalari_1